Esenler İkinci El Eşya Alanlar Lewes Taxis Samsun Araç Sigortası Antalya Avukat Uluslararası eşya taşımacılığı seo paketleri izmir psikolog

YAYGIN ANKSİYETE- GERÇEKÇİ OLMAYAN ENDİŞE

Isparta Psikolog, Isparta Psikolojik Danışman

Yaygın Anksiyetesi olan bireylerde “devamlı ve içinde bulunduğu duruma uygun olmayan bir endişe hali” söz konusu olmaktadır. Bu aşırı derecede endişeli olma hali bireylerin hayatını olumsuz etkilemekle birlikte rutin olarak yaptıkları işleri devam ettirmesini engellemektedir.
Yaygın anksiyetesi olan birey içinde bulunduğu durumun olabilecek en kötü sonucunu düşünür. Dış dünyaya dair her şey kendisinin kontrolü dışındadır; işlerin iyiye gitme ihtimali yoktur veya bu kötü gidişten dönüş mümkün değildir.
Aşırı endişe veya kaygı sıklıkla sağlık, aile veya ekonomik konularla alakalıdır. Bu konulardaki kontrol edilemeyen derecede olan endişeli olma hali en az altı ay süresince hemen her gün görülür ve gün boyunca devam eder. Birey aşırı endişenin yersiz olduğunun bilincindedir ancak bunu kontrol edemez ve bir türlü sakinleşemez. Çevresinde “evhamlı” olarak görülürler. Dikkatte bozulma, yorgun olma, konsantre olamama ve en ufak seste irkilme, uykuya dalmada güçlük ve gece sık uyanma önemli belirtiler olarak görülür.

WhatsApp chat